Житомирсько-Поліська Єпархія

Українська Православна Церква (ПЦУ)

Офіційний
сайт

Проповідь у день святого апостола Андрія Первозваного

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Дорогі у Христі браття та сестри!

За встановленим юліанським календарем 13 грудня православна церква свято вшановує пам'ять святого апостола Андрія Первозваного. В Євангелії від Іоанна розповідається про зустріч Господа Ісуса Христа з Андрієм, сином Йони який разом зі своїм братом Петром займалися риболовлею. Народився він у місті Віфсаїда, провінції – Галілея. До того ж Андрій та Петро до зустрічі з Господом були учнями пророка і предтечі Іоанна Хрестителя. Саме через Предтечу Христового, Андрій пізнає Спасителя. Апостолом стає в момент заклику Господнього «ідіть я зроблю вас ловцями людей». Ці слова Христос сказав Андрію та Іоанну Заведеєвому. Андрій бажав побачити, де живе Вчитель, а тому з переповненою великою душевною радістю, будучи готовим, йде сміливо за Ним.

Чому він називається «Первозваний»? Через те, що був покликаний Христом першим. Протягом усього земного шляху Спасителя перебував поруч. Андрій разом з Филипом  привели  групу греків до Сина Божого, Який навчає любити і перебувати в мирі з усіма. Він же удостоюється зустрітися з Ісусом на Єлеонській горі під час Йог вознесіння на небо. У день П’ятидесятниці, коли зійшов Святий Дух у вигляді вогняних полум’яних язиків, апостолу Андрію випав жереб проповідувати Святе Євангеліє у країнах, розташованих на узбережжі Чорного моря та північної частини Балкан. Місіонерська та євангелізаційна діяльність розпочалася з Віфінії, продовжувалася у Малій Азії, Фракії, Македонії, Скіфії, тобто тих земель, на яких виникне сучасна Україна. Зберіглося Священне Передання, за яким  апостол Андрій подорожував разом з учнями і подолавши шлях по річці Дінпро, дістався гори, піднявся на неї, після перебування у пості та молитві, сказав до них: «Чи бачите ви ці гори? На цьому місці засіяє благодать Божа і підніме Господь багато церков». Апостол Андрій благословив Київські гори і на тому місці поставив хрест. Через труди та пастирське піклування виникало чимало церков, апостол Андрій здійснював покладання рук на єпископів та священство. Через його молитви діяла незбагнена сила Божа і творилося безліч чудес. Поширював євангельську проповідь у місті Патри, що в гирлі затоки Коринфу. Він зцілив від невиліковної хвороби чоловіка по імені Сосій, пізніше римлянина – градоначальника цього міста Лесвіоса. Лесвіос як і інші увірували в Істинного Бога.

Римський імператор поставив нового  градоначальника, шанувальника ідолів – Егеата. В нього хворіла дружина Максимила, яку святий апостол Андрій зцілив. За чудесне лікування Егеат був заплатити гроші, але останній відмовив, показуючи, що головною є сила Святого Духа, яка зціляє хвороби. Егеату це не сподобалося і він вирішив жорстоко покарати апостола. По повернені з Риму Ешеат дізнається про  прийняття християнства дружиною Максимилою разом з її братом Стратоклієм. Апостол Христовий Андрій був підданий тортурам, а в кінці його розп’яли на хресті Х-образної форми. Навіть перебуваючи на хресті, апостол молився, проповідував жителям Патри. Коли вмирав на хресті, то з’явилося небесне світло, осяяло місце тортур Андрія і душа його була піднесена вгору, до Царства Божого. Мученицької смерті Андрій Первозваний зазнав близько 66 року після Різдва Христового. Тіло Андрія було поховане християнами з благоволінням, а на місці його страждань – збудували величної краси храм на честь апостола.

А тому і ми брати і сестри складімо у пошані свої молитви до апостола Андрія, виблагаймо через нього у Господа прощення наших гріхів, примноження миру, любові, осяяння світлом Божим  шляху, яким йдемо, що дійти до пристані надії –  Царства Небесного. То ж відвернемося від злого, темряви, чинімо милосердя, наповнюймо серця любов’ю. Нехай благодать Господа нашого Ісуса Христа, Любов Бога Отця і Причастя Святого Духа нехай будуть з усіма вами. Амінь.

Ієрей Богдан Стрикалюк

Клірик Житомирсько-Поліської єпархії ПЦУ

Поділитися:


Церковний календар