Слово в день пам'яті Григорія Палами
В ім`я Отця і Сина і Святого Духа!
Дорогі брати і сестри!
Слава Ісусу Христу!
Коли ми починаємо вивчати життя будь-якого святого – мученика чи апостолів, ми звертаємо увагу на роки життя і творіння цих святителів і які вони внесли свої труди у віру Христову.
Друга Неділя Великого Посту дає нам нагоду відслужити Божественну літургію і вшанувати пам’ять свт. Григорія Паламу, архієпископа Фесалонікійського, який народився 1296 року в аристократичній сім’ї м. Константинополя. Після смерті свого батька сенатора Костянтина він находився під опікою своїх рідних, які теж займали великі державні посади. Вже 20-ти річному віці Григорій Палама отримав освіту при імператорському дворі, залишив Константинополь і кар’єру при дворі імператора та поселився на горі Афон, яка прославлена теж великими святителями. На цій горі вийшло багато різних духівників, які після перебування на горі Афон внесли великий вклад в розвиток і навернення язичників до віри Христової.
Саме отримання найкращої освіти свого часу і перевершив усіх філософів, які йому доказували інше про віру Христову. У філософському трактуванні Палами з Варлаамом були різні погляди на те від кого походить Святий Дух. Григорій Палама назвав свою відповідь про те, що Дух Святий походить не від Сина, а від Отця. Після того як самого Паламу підтримала вся повнота Церкви і встала на бік Палами, Варлаам залишив Константинополь і прийняв католицьку віру. А у 1342 році був рукоположений на католицького єпископа.
Маючи філосовську освіту і знання, які Григорій Палама затверджував і практично проходив на горі Афон та досліджуючи святе письмо отців Церкви, Григорій Палама богословською мовою пояснив тисячолітній досвід Православної Церкви. Його мета була щоб чим більший вклад зробити у розвиток богословської науки і навернення до Бога язичників.
За його вчення його називали «сином Божественного світла». Григорій Палама навчав про те, що ми здатні стати не тільки духовними але і богоносними. Де він і відкриває нам тайну єднання з Богом, а це і є його основна мета не тільки Великого Посту, але і всього життя людини. По-скільки Царство Небесне наблизилось, то ділами покаяння намагаймося і себе зробити достойними Його. Також Григорій Палама навчав з молитвою приводити людину до надзвичайного духовного стану. Для того, щоб виконати волю Божу і служити Господу нам потрібні такі святителі як сам Григорій Палама. А скільки йому прийшлося пережити від гоніння втечі з гори Афон і все це його життєве вчення, досвід, де він передає нам щоб ми терпіли незважаючи навіть неправдиві звинувачення. В цьому і є віра Христова тому що сам Господь перетерпів усі муки, щоб бути поруч з Отцем Небесним. Також він веде нас до Бога через молитву і служіння правді. І саме та дорога - дорога молитовного піднесення до Бога відкриває нам шлях до Воскресіння тому в цьому Великому Пості шукаймо способу щоб приступити до Ісуса.
Саме в цю Неділю Постову і з пам’яттю Григорія Палами ми звершуємо пам’ять Собору всіх отців Києво-Печерських які стали богоносними отцями та носіями цього нетварного світла. Нехай же життєві подвиги святителя Григорія і всіх преподобних Києво-Печерських будуть нам прикладом у пізнанні віри Христової.
У своїй великій роботі «Томас віри» Григорій Палама говорить, що образ божий в нас – це насамперед світ не фізичний, а той самий світ, який засяяв на Фаворській горі Ісус Христос у час свого чудового преображення. Священицькі обов’язки Григорій Палама поєднав з життям аскета . Тобто 5 днів проведення у мовчанні і молитві, тільки в суботу і неділю здійснював богослужіння і виголошував проповіді, де в 1333 р. був призначений ігуменом, а повернувшись до скиту св. Сави зайнявся богословською працею до кінця свого життя, та подальшого архіпастирського служіння .
Перед його відходом у другий світ йому було видіння Іоана Златоуста зі словами «До неба», «До неба». А в 1359 р. Г. Палама скінчив своє земне життя і був канонізований 1368 р. в Константинополі при патріарху , який написав житіє і службу святителю.
Протоієрей Володимир Ситніцький
ключар кафедрального храму Св.Марії Магдалини м.Житомира .